Fotografia Oczami Any

Bycie sobą a praca fotografa cz.1

Uwierzylibyście, że bycie sobą potęguje pasję...Waszą pasję życiową...

Dokładnie wiem, że w życiu nie trzeba zakładać masek a być sobą, wierzyć w to co się robi całym sobą i trzymać się wyznaczonych sobie dróg. To są trzy rzeczy, które potęgują w kontakcie z drugą osobą, m. in. bycie sobą, wiara w siebie i w to co się robi oraz trzymanie się własnych ścieżek.

Każdy z nas zna swoje ścieżki, jeśli coś chcemy osiągnąć wydeptujemy je codziennie, a podczas swojej ciężkiej pracy tworzą się kolejne ścieżki i jeszcze kolejne, czyli rozwój w pracy nad Waszą pasją...

 

Spontanicznie mówiąc, każdy kiedyś zaczynał i nie każdy od razu widział takie efekty, które zobaczył po dłuższym czasie.

Jeśli chodzi o moją pasję, tu

Bycie perfekcjonistką...staram się być nią każdego dnia, liczę się z tym, że coś nie wyjdzie, ale zawsze w świadomości pozostaje, że w końcu udowodnię sobie i innym że wyjdzie - dążenie do wyznaczonego celu...tak to ja i to z uśmiechem na twarzy.

 

Bycie realistką, o tak pewnie że jestem, nie żyje tylko w świecie własnych scenariuszy do sesji czy w świecie marzeń. Właśnie bycie realistką daje mi coś, co Wam pokazuję każdego dnia, że człowiek po mimo zmęczenia kocha swoją pasje do takiego stopnia, że poświęca się jej każdego dnia...

 

Jakie są cele mojej fotografii? Mam wiele planów i związanych z nimi celów, przede wszystkim rozwijam się w tym, czego pragnę - w fotografii portretowej i wieczorowej, również ślubnej...zawsze chciałam pracować z parami i pracuję.

Zawsze chciałam pracować w studio i pracuję, zawsze chciałam pracować z dziećmi i do tego dążę. Wszystko przede mną...

 

 

Czego chciałabym jeszcze się nauczyć?

Ja tak naprawdę wciąż się uczę, wciąż zdobywam wiedzę i wciąż domagam się jej więcej.

Jestem wdzięczna za każdą chwilę związaną z fotografią...jestem taka dziś zadowolona, że chce się z Wami tym podzielić tym wywiadem :)

To wywiad ze mną wydrukowany w Magazynie Kobiet Mademoiselle.

Jestem tak rozanielona i podekscytowana tym wywiadem, że chciałam go Wam tu przedstawić :).

Miło mi bardzo, że mogłam uczestniczyć w programie START UP, który organizowała Katarzyna Żbikowska z Warszawy. Tak jak w wywiadzie, program ten dał mi dużego "kopa" do tego, aby walczyć o swoje i być sobą każdego dnia, nie poddawać się...wierzyć w to, co kocham...w moją fotografię...wierzyć w swoje marzenia :).

Wywiad na łamach Mademouiselle

Witajcie :)

Ten temat jest dla mnie najważniejszy. Bez tego dostrzeżenia siebie jako pięknej osoby, nie należy robić kroku dalej. Ktoś by powiedział, że to #psychologia, troszkę tak, bo jednak nasz umysł działa tak, że jeśli jesteśmy niedoceniani to jakoby tworzy taką płaszczyznę nie dostrzegania swoich własnych wartości, jak również #piękna.

 

Od tego tematu trzeba zaczynać czas jaki poświęcasz dla tej osoby na sfotografowanie jej,

 

To jest najważniejsza rzecz, o której żadna ze stron nie powinna zapominać, druga sprawa to nastawienie, jeśli ktoś przychodzi do fotografa i nie jest nastawiony na dobre efekty, to jak mają go zadowolić efekty wspólnej pracy z fotografem?

 

Bo to nie jest tak, że przyjdziesz, staniesz, poruszasz dłonią, raz czy dwa się uśmiechniesz, musisz znać siebie i wiedzieć czego oczekujesz od fotografa, to nie może być tak, że przychodzisz i mówisz "chciałabym portret, jakiś ładny". Fotograf powinien wiedzieć jak zadać pytania i zobaczyć co przygotowałaś.

 

Wymagania co do przygotowania rzeczy do portretu nie są bardzo duże, ale jeśli widzę nie przeprasowane ubrania lub odzież, która wygląda na Tobie źle, to co ja mam zrobić? Inny fotograf pomyślałby, że skoro tak się ktoś ubrał, to takie będzie miał zdjęcia. No tak. Ale zawsze można coś zasłonić, przysłonić, albo skorzystać z Wieszaka Fotografa. Tak u mnie jest możliwość skorzystania z sukienek do sesji portretowej. To są moje kreacje, które kupiłam i używam do sesji, po każdej sesji je piorę, więc są one czyste, są one piękne. Każda z fotomodelek, która ze mną współpracowała na różnych zasadach doskonale wie o czym mówię, nieliczne sukienki i suknie pokazuję, co jakiś czas na sesjach wieczorowych, które organizuję w hotelu.

 

Także liczy się nastawienie, ale także sposób ubrania się. Jest jeszcze jeden element, to #makijaż do sesji.

 

To jeden z ważniejszych elementów, kobieta powinna podkreślać swoje atuty i zakrywać to czego nie chce pokazać, dlatego ważne jest zainwestowanie w makijaż do zdjęć. Na pewno będzie to dobrze wykonany makijaż pasujący do Was samych. Ktoś się zapyta o koszta?

 

Pewnie że są, nie mówię że nie, ale #fotografie są na lata.

 

Dla mnie #prawdziwa_fotografia to właśnie pokazanie jaka jesteś piękna światu. Ale na to pokazanie składają się pewne cechy, które powinnaś w sobie dostrzegać:

1. Przede wszystkim pokochanie siebie.

2. Nastawienie pozytywne w dniu sesji.

3. Rozmowa z fotografem o tym, jakie zdjęcia by do Ciebie pasowały.

4. Wybranie odpowiedniej odzieży, obuwia i biżuterii.

5. Odpowiedni makijaż i ewentualnie fryzura do wybranej odzieży i biżuterii.

 

Pamiętajcie nastawienie jest najważniejsze!

Jak dostrzegać siebie piękną na zdjęciach?

Zauważyliście, że ostatnio więcej pisze na #blogu?

 

Tak, ja też to zauważyłam, przedtem było mi ciężko znaleźć #tematy, żeby Wam je przekazywać, a teraz coraz więcej się dzieje i wiem, że jak pisze to jakbym kontaktowała się z Wami podczas spotkania na kawie, ja lubię Moccacino, a Ty? Koniecznie z dużą dawką bitej śmietany i tortem wiśniowym, pychota, spróbuj, mówią że warto dodać słodkości co dnia, żeby się lepiej poczuć.

 

Heh, od gotowania przejdźmy do tego co dziś przeżyłam. Wiecie jak to jest, jak się nie ma #aparatu przy sobie a zobaczy się coś, co chciało się zawsze #sfotografować?...dosłownie ślina mi ciekła na to, co dziś widziałam. Już widziałam jak stoję tam i to fotografuję, a później przeszedł cień goryczy, że jednak się nie udało, bo nie miałam przy sobie aparatu. Heh, aż mi się przypomniało, co moja znajoma #fotografka #przyrody kiedyś powiedziała: "ja to bez aparatu się nigdzie nie ruszam". Może też powinnam, ale mój to duży, nie da się go schować w małej torebce.

 

No więc wracając, przeżyłam dziś #wschód_słońca, jadąc autobusem i owe słońce przed autobusem #oświetlało te wszystkie samochody pędzące do pracy, dosłownie zdawało się, że są one #skąpane_w_promieniach_słońca, to było #magiczne #pomarańczowe i bardzo #świetliste wydarzenie i ja właśnie chciałam tam być, stając właśnie tam na #środku_ulicy i chciałabym to sfotografować, a później nadszedł mnie taki #ogrom_przemyśleń i tak, jakby wszystko zdawało się mi mówić, postaw tam #modelkę i popatrz, jak będzie to super wyglądało, później zaczęła mi się rysować #postać_kobiety, ubranej w ładny kożuszek i w czarnych kozakach, najlepiej #kobieta_o_długich_włosach. Gdyby nie to, że powiedziano ulicę, na której miałam wysiąść #marzyłabym dalej...no ale zawsze trzeba przeszkodzić czymś, to normalne.

 

Także, od kiedy zaczyna się ta Twórcza praca fotografa?

 

Właśnie od wtedy, od #pomysłu, który rodzi się w Tobie, to jak go przyozdobisz swoimi przemyśleniami i marzeniami zależy tylko od Ciebie, to Ty jesteś #scenarzystą i to Ty #tworzysz_fabułę.

 

Twórcza praca fotografa cz.1

Nikt nie powiedział, że jest to proste, ale nikt też, że trudne.

 

Weź kartkę i usiądź wygodnie, zacznij #marzyć o tym, co widziałeś i to jakbyś to chciał pokazać i odpowiedz sobie na kilka pytań, które zapiszesz na tej kartce:

1. Jaka pora dnia i roku?

2. Jakie miejsce sesji?

3. Czego potrzebuję do stworzenia mojej wizji?

4. Co muszę kupić lub wykonać?

5. Jakiej modelki/modela potrzebuję?

6. Czy potrzebuję kogoś do współpracy?

7. Inne ważne rzeczy, które mogą się przydać.

 

 

Tworząc swoją #własną_opowieść/#scenariusz nie może zabraknąć tych #pytań, gdyż musisz doskonale wiedzieć, czego Ci potrzeba do #stworzenia_swojego_pomysłu. Jeśli potrzebujesz #stylistki, #wizażystki to masz to zapisane i szukasz kogoś do #współpracy. Jeśli chcesz zrobić #sesję_latem w letniej jedwabistej sukience, to czekasz do lata i ładnej pogody, i szukasz takiej sukienki. Jeśli potrzebujesz #modelki_z_niebieskimi_włosami, to właśnie takiej poszukujesz, czyli opierasz się na własnych #pomysłach, żeby stworzyć to, co zapragnąłeś/aś.

 

 

Gdy już to wszystko zgromadziłeś i masz to dopięte na ostatni guzik, wtedy analizujesz i ustalasz dzień wykonania takiej #sesji.

 

Zawsze warto przygotować się na różne rzeczy i mieć w zanadrzu #kilka_opcji, gdyby nagle spadł deszcz, to wziąć parasolkę; gdyby sukienka się porwała dokupić podobny materiał i doszyć na czas sesji; gdyby się ktoś skaleczył, jeśli sesję wykonujesz w plenerze, to dobrze mieć zestaw pomocy doraźnej.

 

Twórcza praca fotografa zaczyna się z chwilą jego #pomysłu_w_głowie, szereg działań później to kwestia czasu i niestety pieniędzy, rzadko można mieć szczęście i pracować ze stylistami, czasem warto wziąć sprawy w swoje ręce i kupić #materiały lub #części_garderoby, żeby je jakoś połączyć. Każda rzecz z #dodatków może nam pomóc w #kreatywnym_przedstawieniu_stroju, tzn. na przykład do #sukni_ślubnej wzbogaconej o kwiaty na dole warto dodać np. jakiś #lampion albo inne rzeczy, żeby pokazać tą #magię i może #niepowtarzalność_sytuacji.

Jak stworzyć własny scenariusz sesji? (Twórcza praca fotografa cz. 2)

Kończy się z chwilą pokazania światu swojego #dzieła w postaci

#fotografii, to może być fotografia z nadanymi już #presetami lub #obróbką_artystyczną zdjęcia, ale to jest ostatni etap twórczy fotografa.

 

W międzyczasie po sesji występują jeszcze zawirowania w głowie, szczególnie podczas #obróbki_zdjęć, jaki preset użyć lub co zrobić, żeby zdjęcie wzbogacić o ten szczególny stan, w którym widz oglądający to zdjęcie ma się #zauroczyć, #zakochać i nie wychodzić z #podziwu.

 

Bywają też nadmierne pretensje do siebie, że czegoś się nie użyło, że o czymś się zapomniało, no właśnie bywają, ale po to tworzy się #scenariusz_sesji, aby nie zapominać.

 

 

Kiedy tak naprawdę kończy się twórcza praca fotografa? (Twórcza praca fotografa cz.3)

Scenariusz sesji oprócz tych pytań standardowych zawiera taki punkt 8. Plan działania. Specjalnie zostawiłam go na koniec. Ten plan działania ułatwia nam pracę i zapamiętanie wielu rzeczy, zawsze warto go wydrukować i zabrać na sesję, żeby wszystkie nasze pomysły zrealizować.

 

#Plan_działania jest po to, aby nakreślić sobie, jakie rzeczy i gdzie w danym miejscu te rzeczy będziemy wykonywać, może zawierać emocje, których #fotograf oczekuje od modelki, które chce pokazać na zdjęciu, i których dotyczy dany temat. Tam może być narysowane wszystko, nawet to, jeśli #fotografuje_studyjnie, jak chce ustawić lampy, czyli jak chce #nakierować na modelkę #światło.

 

Czyli scenariusz sesji to taki swoisty plan działania spisany na kartce, po to, żeby nic nam nie umknęło, tak żeby wypełnić te godziny sesji po brzegi. Pisząc taki plan działania na pewno będziemy musieli zaplanować szereg #póz, które w naszym mniemaniu mogą pokazać ten temat atrakcyjniej. Warto jest spotkać się wcześniej z modelką, żeby porozmawiać z nią o tych pozach i o emocjach, które chcemy pokazać na danym zdjęciu.

 

Pamiętajcie, że do konkretnej modelki dobieramy #kreacje, nie starajmy się narzucać kolorów do osoby, do której one nie pasują, tak samo z #makijażem, niech on będzie tym pasującym do jej #karnacji i #typu_urody.

 

Twórcza praca Fotografa jest pracochłonna i czasochłonna, to nie tylko pstryknięcie zdjęcia, to też maksymalne przygotowania postawione niekiedy na głowie, ponieważ do tematu postawionego sobie trzeba znaleźć to wszystko, co wydobyłoby #klimat_zdjęcia, co dałoby modelce lub modelowi ten wyraz, który jest potrzebny do pokazania tematu.

 

To współpraca z #utalentowanymi_osobami, które dają swoją cząstkę siebie do tematu, który razem z nami tworzą. Niesamowite mogą być tylko prace z takimi ludźmi.

 

I właśnie tego Wam życzę, żebyście mieli niesamowite prace, które mówią same za siebie, jacy jesteście świetni.

 

Pozdrawiam Was serdecznie i życzę samych pięknych zdjęć :)

Scenariusz sesji. (Twórcza praca fotografa cz.4)

FOTOGRAFIA OCZAMI ANY ANNA PIOTROWSKA IREK BRONIKOWSKI