Fotografia Oczami Any

Poznaj nasze zasady przygotowania się do sesji zdjęciowej

#zasadysesji #fotografiaportretowa #sesjezdjeciowe #pomorskie 

#fotografportretowy

 

Dzień wcześniej:

1. Dzień wcześniej nie należy obgryzać paznokci, bo to później na zdjęciach widać.

2. Nie róbmy sobie maseczki złuszczającej naskórek czy mikrodermabrazji, chyba, że lubicie być czerwone na zdjęciach,

3. Nie idźcie wieczorem na imprezę, obudzicie się rano i worki pod oczami murowane, oczy szkliste i zaczerwienione, łzawią, widać ogólne zmęczenie na twarzy.

4.Połóżcie się spać wcześniej, aby wstać wypoczętymi.

 

Ten dzień:

1. Relaks to dobra rzecz pomaga mniej się stresować przed sesją.

2. Jeśli macie problem z porannymi pryszczami, polecam ich nie wyciskać, żeby nie rozlał się stan zapalny na całą twarz, ogólnie wizażystka powinna je zakryć, a jeśli się same malujecie to myślę, że dobry korektor i delikatny puder zakryją każdą niedoskonałość. Nie martwcie się fotograf to zakryje w programie.

3. Dobrze jest zadbać o zęby i zaopatrzyć się w nić dentystyczną. W końcu każdy fotograf lubi patrzeć na piękny uśmiech.

4. Proponuję nie golić nóg ani pach przed sesją, lepiej zrobić to 2-3 dni przed, dlaczego? to proste nie wiesz jak zareaguje Twoja skóra, jeśli zareaguje alergicznie, kropki czerwone na nogach i pod pachami murowane.

5. Jeśli same się malujecie nie przesadźcie z makijażem oczu, jeśli sesja zakłada mocny makijaż to wtedy tak, ale ogólnie warto by było podejrzeć Wasze piękne oczy.

6. Staraj się nie spóźniać na sesję, nie pomogą tematy, że “chomik zmarł, zgubiłaś portfel, który odnajdziesz za jakiś czas w torebce, że zgubiłaś się na ulicy, koleżanka jest chora i musiałaś pomóc, spóźnił się pociąg, autobus, taksówka, tramwaj itp.”, lepiej powiedzieć czasem prawdę, że wyszłaś później z domu, fotograf też człowiek...zrozumie, przynajmniej nie zrobisz z niego idioty.

7. Jeśli chcesz odmówić sesję, bo źle się czujesz, zrób to rano, wtedy fotograf może zawiadomić wizażystkę i fryzjerkę o tym, co się stało, każdy ceni swój czas, więc bądź fair wobec fotografa i wobec tych, co z nim współpracują. Zawsze to jakiś plus dla Ciebie, możesz być pewna, że w przyszłości fotograf będzie chciał z Tobą współpracować.

 

 Na samej sesji:

1. Po pierwsze proponuje się nie garbić, tylko wciągnąć brzuch i popularnie mówiąc  “pierś do przodu”.

2. Po drugie osobom, które uważają że źle wychodzą na zdjęciach już podziękujemy, dlaczego?, bo mogę stanąć na rzęsach a Ty sobie i tak nie będziesz się podobać?

3. Po trzecie ŻUCIE GUMY SUROWO ZABRONIONE! Wygląda to fatalnie i nieestetycznie a ponadto masz zaprezentować siebie, może guma Ciebie odstresowuje, ale wierz mi ponad 80% zdjęć wykonanych podczas żucia gumy nadaje się na śmietnik. 

4. Po czwarte jesteś pierwszy raz na sesji, wierz mi nie chce zrobić Ci krzywdy, nie bój się, postaraj się rozluźnić, może muzyka, którą włączy fotograf Ci pomoże, a może czasem nie patrzenie w obiektyw pomaga, nikt Ciebie nie chce skrzywdzić, pamiętaj o tym .

5. Po piąte staraj się nie patrzeć często w obiektyw, patrz w górę, w bok, albo tam gdzie fotograf prosi...

6. Po szóste jeśli nie utrzymasz się na obcasach, powiedz to otwarcie, możesz pozować na boso, a może fotograf przyniesie krzesełko, albo ławka w plenerze będzie dobra. Lepiej mówić o tym, niż nic nie powiedzieć i liczyć na szczęście, że się nie przewrócisz...

 

To jak na razie wszystko, takie wyjęte z 7 lat fotografowania rzeczy, które skupiają uwagę. Myślę, że mogą się Wam przydać .

 
 

Nieśmiała osoba przed Twoim obiektywem?

#niesmialeosoby #fotografiabeztajemnic #fotografiaportretowa 

#ustawieniawfotografii #jaksiezachowac

 

Dla wielu fotografów osoby nieśmiałe są istotnym problemem.

Niekiedy takie osoby stają pierwszy raz przed obiektywem, pierwszy raz oko w oko z fotografem, nie oczekujmy od nich nie wiadomo czego.

Jeśli osoba jest nieśmiała da się to od razu zauważyć, szczególnie przez mimikę twarzy i zachowanie, m.in. rumieńce, spuszczanie wzroku, kompleks uśmiechu.

 

Jak postępować z osobą nieśmiałą na sesji?

Załóżmy, że spotykamy się na sesję w studiu, dobrze żeby fotograf był wesoły i miły .

1. Każdy miły uśmiech potrafi rozbić tonę lodu, a powiązany z powitaniem przez podanie ręki i przedstawieniem się jest dobrą opcją na dalszy plan pracy przy sesji. Zdobywamy dzięki tym rzeczom sympatię osoby nieśmiałej.

2. Zapraszamy ją do zakątka gdzie mogłaby się przebrać i nie być narażona na złe samopoczucie, takie miejsce powinno być zakryte, niektóre osoby mają kompleksy na punkcie siebie, miejsca zakryte, czyli takie jak dodatkowy pokój czy toaleta, gdzie fotografa nie będzie dają duży plus dla niego.

3. Można zaproponować coś do picia, to też buduje sympatię do fotografa .

4. Podczas robienia herbaty lub przygotowywania studia do sesji można wypytać osobę o rzeczy, o których podczas sesji można porozmawiać, raczej powinny to być pytania, które nie wchodzą w sferę prywatną. Można zapytać co studiuje, jakie ma hobby, jakie lubi kolory.

5. Podczas sesji warto czasem poruszać kwestie o których mówiła nam osoba, gdy ją pytaliśmy, 

6. Panie Fotografie! Niech Pan mi pomoże się ustawić! Myślę, że kto inny jak nie fotograf powinien przygotować sobie ustawienia według których takie osoby mogłyby łatwo się ustawić do zdjęcia, pamiętajmy to nie jest profesjonalna modelka, która sama będzie się ustawiała a Pan cykał zdjęcia, nie nie nie, nic bardziej mylnego...to kobieta lub mężczyzna, która/y nie wie czy ręka pod brodą będzie pasować, czy jednak warto położyć ją na biodra.

7. Komplementy a kompleksy.

Osoby nieśmiałe są często odrzucane społecznie, i często nie lubią swojego uśmiechu (szczególnie młode kobiety noszące aparat ortodontyczny na zębach)...często swoim klientom powtarzam, że trzeba lubić się takim, jakim się jest.

Książki z zakresu fotografii, które warto przeczytać

#ksiazkifotograficzne #fotografiaportretowa #fotografiacyfrowa

 

Fotograf to nie tylko praktyk, który poprzez fotografowanie poprawia niekiedy siebie samego...dając upust swoim nadziejom i emocjom.

Dobry fotograf powinien również dużo czytać z zakresu fotografii, mogą to być gazety z artykułami o wykonawstwie zdjęć, ale również książki.

Osobiście polecam kilka pozycji:

1. Fotografia zbliżeniowa Michael Freeman - polecam dla tych co kochają makrofotografię.

2. Sekrety mistrza fotografii cyfrowej Scott Kelby

3. Książka o fotografowaniu Andrzej A. Mroczek

4. Ekspozycja bez tajemnic Bryan Peterson

5. Portret fotograficzny Roman Burzyński (książka ciężko dostępna, ja spotkałam się z egzemlarzem w Bibliotece z 1985 roku, można ją również kupić przez allegro)

6. Mammarazzi. Fotografowanie dzieci Stacy Wasmuth

7. Fotografia kulinarna dla blogerów Matt Armendariz

8. Digital Camera Polska Wydanie specjalne - Nikon, Canon

9. Fotografia z lampą błyskową w praktyce Neil Van Niekerk

#fotografiaportretowa #sztukapozowania #ustawieniafotograficzne

#fotomodeling #fotografportretowy

 

Kochani istnieje masa fantastycznych książek, traktujących o ustawieniach na sesjach zdjęciowych, wymienię najlepsze pozycje:

  • Sztuka pozowania w fotografii portretowej Lou Jacobs
  • Fotografowanie par. 500 kreatywnych ujęć Michelle Perkins
  • Fotografowanie mężczyzn. 500 kreatywnych ujęć Michelle Perkins
  • Fotografowanie kobiet. 500 kreatywnych ujęć Michelle Perkins
  • Fotografia rodzinna. Zdjęcia przez pokolenia Christie Mumm

Książki z zakresu ustawiania się do zdjęć

Filtry na obiektywy w fotografii portretowej

 

#fotografiaportretowa #filtrynaobiektywy #filtryuv #filtryskylight #filtrybarwne

 

Każdy fotograf powinien wiedzieć, jakie filtry można używać w fotografii portretowej.

Polecam kilka filtrów, szczególnie:

- filtry polaryzacyjne i UV - filtr polaryzacyjny, zwany polarem, eliminuje odblaski od takich powierzchni, jak szkło, woda, zwiększa nasycenie barw nieba, podkreśla biel chmur, poprawia ogólną kolorystykę i kontrast fotografowanej sceny, szczególnie przydaje się nad morzem, albo latem na wsi, niektórzy używają go w studiu w fotografii portretowej, ponieważ eliminuje odblaski na skórze. Filtr UV to filtr ochronny, blokuje promienie ultrafioletowe.

- filtry skylight - zatrzymują promienie ultrafioletowe oraz delikatnie ocieplają zdjęcie, nadają skórze naturalny wygląd, .

- filtry barwne powinniśmy używać w fotografii czarno-białej.

Gdy zastosujemy filtr jasnożółty nasze scena portretowa na śniegu może być wyraźniejsza. Natomiast filtr żółty rozjaśnia skórę.

Ciemnożółty filtr tonuje przebarwienia skóry na portretach w świetle dziennym, oddaje ciemniej kolor oczu, a jaśniej kolor ust.

Filtry pomarańczowe pochłaniają prawie cały kolor niebieski i częściowo zielony.

Filtru niebieskiego używamy w świetle sztucznym, wyrównuje różnice tonalne, redukuje żółcie i czerwienie, redukuje ciemne kolory.

Filtr ciemnoniebieski równomiernie rozjaśnia kolory, wydobywa detale z fotografowanych scen, używamy go w sztucznym świetle do portretów, dla zrównoważenia cieni.

Filtr zielony naturalnie oddaje skórę przy sztucznym świetle, a filtr żółtozielony przy świetle dziennym.

#sesjeportretowe #przygotowaniadosesji 

 

Każda kobieta chce wyglądać na zdjęciu pięknie, każda chce lśnić, jak aktorki w blasku fleszy.

Istnieje kilka sposobów na to, aby kobieta dobrze wyglądała na zdjęciach:

1. No cóż kochane trzeba się wysypiać, najlepiej już zacząć w tym tygodniu co będą zdjęcia, czyli nie ma siedzenia po nocach, nie ma że to muszę, tamto muszę, nic nie muszę tylko do łóżeczka o 22ej. Szkliste oczka, mocno ukrwione białka oczu, worki pod oczami, nie nie nie, mówimy im sio i kładziemy się spać wcześniej.

Pewnie wiecie, że sen bardzo dobrze wpływa na skórę? Jeśli nie wiecie, zapraszam do przeczytania artykułu: http://natemat.pl/70797,chcesz-miec-mloda-skore-wysypiaj-sie

2. Przed snem 2-3 razy w tygodniu warto nanieść na skórę maseczkę lub peeling odżywiający skórę twarzy, a na koniec krem na noc, najlepiej nawilżający, albo serum nawilżające.

3. Dzień przed jest najbardziej kulminacyjnym dniem, osoby które żyją w stresie jeszcze bardziej się denerwują. Ale to nie ma czym się denerwować, tylko zadbać ponownie o siebie.

Jak się za bardzo denerwujecie, to proponuję odprężającą kąpiel z olejkami eterycznymi, albo wypicie herbatki z melisą.

Dzień przed to również czas na naszą skórę.

Powinnyśmy zadbać o nasze usta, pierwszy polecam zastosować peeling. Najprostszy i najtańszy peeling do ust to połączenie łyżeczki cukru z łyżeczką oliwy z oliwek lub z masłem.

Następnie aby poprawić ukrwienie ust, można sobie zafundować masaż szczoteczką do zębów (najlepiej z miękkim włosiem). Zamaczamy szczoteczkę przed użyciem w zimnej wodzie, a następnie lejemy na nią kropelkę oliwki lub odrobinę wazeliny. Taka opcja przydaje się, jeśli Twoje usta są przesuszone lub podrażnione. Pamiętaj nie musisz tego stosować tylko przed sesją, taka wiedza przyda Ci się do codziennego życia :).

A kolejnym etapem może być nałożenie na usta maseczki, np. zestaw satynowe usta Mary Kay (ten stosowałam), albo inny kosmetyk (widziałam też w Sephorze). Możesz również użyć domowego sposobu na maseczkę do ust, należy nałożyć odrobinę miodu na usta, miód dostarcza ustom składników odżywczych i je nawilża. Najlepsze do takich praktyk są dwa typy miodu: spadziowy i wielokwiatowy.

I na koniec nawilżyć pomadką do ust. Pomadek do ust jest bardzo dużo, ale ja polecam te apteczne ze składem witaminowym.

Ważne jest aby oprócz twarzy zająć się nogami, jeśli planujesz sesje w sukience, proponuję Ci od razu ogolić nogi, jeśli sukienka jest na ramiączkach, proponuję również ogolić paszki, na pewno będziesz się czuła dzięki temu bardziej komfortowo. Ponadto polecam po goleniu zastosować delikatny balsam odżywiający skórę. Pamiętaj nie zostawiaj golenia nóg na ten dzień, w którym masz sesję, nie wiadomo jak zareaguje Twoja skóra podczas golenia się, u niektórych osób pojawia się wysypka, która utrzymuje się cały dzień.

Jeszcze jedna ważna sprawa - włosy, powinny lśnić na zdjęciach. A więc myjemy na wieczór włosy dwa razy i nakładamy na nie odżywkę, po nałożeniu spłukujemy, dla lśniących włosów polecam odżywki z jedwabiem, które dodatkowo odżywiają i nawilżają strukturę włosa. Jeśli dzień przed sesją byliśmy u fryzjera, żeby odświeżyć włosy, proponuję włosy umyć rano, im czystsze tym lepsze do ułożenia i zakręcenia.

Pamiętaj zadbaj o stopy, nigdy nie wiadomo, czy fotograf nie zaproponuje Ci zdjęcia obuwia, ważne aby paznokcie u stóp i sam wygląd stóp były nienaganne.

4. W dniu sesji.

Czasem bywa tak, że wyskakuje nam coś w dniu sesji na twarzy.

Mam prośbę nie ruszaj tego, bo rozejdzie Ci się po twarzy niepotrzebnie. Jeśli wiesz, że przed sesją zdjęciową będzie Ciebie malowała profesjonalna wizażystka zostaw to jej, a w domu przemyj delikatnie tonikiem i nanieś krem nawilżający.

Jeśli malujesz się sama, proponuje sięgnąć korektor, wklepuj go delikatnie. Następnie nałóż podkład, a w tym miejscu co wyskoczył pryszcz, nałóż go delikatniej, ponownie nałóż odrobinę korektora i zakryj pudrem, nigdy nie nakładaj na to miejsce różu czy bronzera.

Pamiętaj dla swojego spokoju możesz poprosić fotografa o usunięcie pryszcza przez program do obróbki zdjęć, jeśli bierzesz udział w sesji, gdzie fotograf wykonuje zdjęcia aparatem cyfrowym.

Pora też zadbać o paznokcie, jeśli masz nierówne polecam spiłować i pomalować na kolor pasujący do kreacji. Jeśli paznokieć się złamie podczas sesji, staraj się nie pokazywać go na zdjęciach, układaj dłonie tak, żeby nie było go widać, w myśl “wszystko się może zdarzyć”, bądź przygotowana na wszystko, akurat tu mogę polecić paznokcie doklejane (samoprzylepne paznokcie), widziałam je ostatnio w Rossmanie.

Tego dnia zastanów się co założyć i czy wszystko do siebie pasuje, pamiętaj, że dziwnie byś wyglądała, gdybyś założyła jasną sukienkę i ciemną bieliznę, taki efekt, jeśli nie jest zamierzony, nie jest potrzebny. Sprawdzaj też rajstopy, proponuję nie kupować sobie rajstop z błyszczącą nitką, w światłach studyjnych odblaski murowane. Poza tym zawsze zabieraj drugą parę, ponieważ zdarzają się wypadki, gdzie z małej niewidocznej dziurki na rajstopie zrobi się wielka. Proponuję nosić ze sobą bezbarwny lakier, zawsze to jakaś opcja dodatkowa dla rozpoznanej dziurki na rajstopach - smarując ją lakierem, możemy być pewne, że dalej się nie rozejdzie.

 

Mam nadzieję, że to co napisałam, przyda się Wam do przygotowań do sesji zdjęciowej.

Pozdrawiam

 

Jak kobieta powinna przygotować się do sesji zdjęciowej

FOTOGRAFIA OCZAMI ANY ANNA PIOTROWSKA IREK BRONIKOWSKI